Değerli TEPTA dostları,
Mağazamız ve ofisimiz, Pazartesi – Cuma günleri 09:00-18:00 saatleri arasında hizmet vermek üzere yeniden sizlerle
Bu süreçte hepimiz için öncelikli olan sağlık ve hijyen bakımından aldığımız önlemleri sizlerle paylaşmak isteriz:

- Binamız, Mart ayından bu yana yüksek hijyen standartlarında düzenli olarak temizlenmektedir.
- Binamıza tüm girişler esnasında, misafirlerimiz de dahil olmak üzere ateş ölçümü yapılmaktadır.
- Maskesiz misafirlerimiz binaya alınmayacaklar; güvenlik masasından maske talep edebilirsiniz.
- Zorunlu haller dışında asansörlerin kullanımını tavsiye etmiyoruz; kullanmanız halinde lütfen tekil kullanımları tercih ediniz.
- Bu süreçte ekibimizin, iş harici özel misafirlerinin binamıza kabul edilmediğini, giriş çıkışların minimize edilmek üzere tüm duyarlılığın gösterildiğini belirtmek isteriz.
- Bizi ziyaret eden misafirlerimize maalasef düzenli ikram gerçekleştirilemeyecektir; ihtiyaçlarınızı belirtmeniz üzere elbette sizleri en iyi biçimde ağırlayacağımıza emin olunuz.
- Mağaza ziyaretiniz sırasında her noktadan sterilizatörlere ulaşabilir; ellerinizi dilediğiniz sıklıkta dezenfekte edebilirsiniz.
- Toplantı odalarımızda, karşılıklı değil; çapraz oturma düzeni ile çalışma kararı aldık.
- Mağaza katlarımızda yoğunluk yaşanması halinde, sizlerin sağlığı bakımından giriş çıkışlarda beklemenizi isteyebiliriz.
- Müşterilerimizin evlerine veya işyerlerine montaja giden teknik arkadaşlarımız bone, maske, siperlik, eldiven ve dezenfektan kullanacaktır. Bu şekilde donanımlı olmayan personelimizi evlerinize kabul etmeyiniz. Personelimizi siz de bu şekilde karşılarsanız seviniriz.
- Maskelerinizi ve eldivenlerinizi 4 saat kullanıldıktan sonra naylon poşet içinde çöpe atmanızı önemle rica ederiz.
- Ekibimiz, işe gelirken toplu taşıma kullanımını minimuma indirmiştir; bilgilerinize sunarı.
KEŞFET
UNESCO Dünya Işık Günü dolayısı ile aydınlatma tasarımcıları, TEPTA Online Aydınlatma Konferansları’nda buluştu

UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA tarafından, online aydınlatma tasarımı seminerleri düzenlendi. Online buluşmaların konukları, aydınlatma tasarımcıları Zeki Kadirbeyoğlu, Korhan Şişman, Ali Berkman ve Nergiz Arifoğlu oldu.

Uluslararası Işık Günü, ışık hakkında toplumsal farkındalık yaratılması ve sürekli olarak takdir edilmesi amacı ile 1960 yılından bu yana UNESCO tarafından 16 Mayıs tarihinde kutlanan bir gün. Fizikçi ve mühendis Thedore Maiman’ın lazer ışığını icat ettiği günden ilham alan bu etkinlik, ışığın bilim, kültür, sanat, tasarım, mimarlık, eğitim, sürdürülebilir kalkınma, tıp, iletişim ve çeşitli alanlarda oynadığı rol için yıllık odak noktası sağlayan küresel bir girişimdir.

Doğal ve yapay ışığın hayatlarımızdaki rolü vazgeçilmezdir. Fiziki çevremiz olan yapılarda, kentlerde ve kırsal alanda ışık özel olarak planlanan bir tasarım unsurudur. Mimarlık, mekan tasarımı, peyzaj tasarımı gibi temel alanlara hizmet veren aydınlatma tasarımcıları, ışığın kullanım alanına göre en verimli ve en çarpıcı bir biçimde kullanımı için hizmet sağlayan tasarımcılardır.

TEPTA tarafından Zoom platformu üzerinden online olarak düzenlenen Aydınlatma Tasarımı konferansları, 15 Mayıs Cuma günü ZKLD Studio kurucusu ve aydınlatma tasarımı alanında öncü isimler arasında yer alan Zeki Kadirbeyoğlu ile başladı. Seminerlerin ikinci konuğu 18 Mayıs’ta  Planlux’un kurucusu ve aydınlatma tasarımcısı Korhan Şişman oldu. Şişman tarafından Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleşen aydınlatma tasarımı semineri iki bölümden oluştu. İlk bölümde Planlux’un kuruluşunu ve “Bir aydınlatma tasarımcısı ile çalışmanın, bir projeye neler kattığına” değinen tasarımcı, seminerin ikinci bölümünde Covid_19 salgını ile gündeme gelen ve hakkında pek çok bilgi kirliliği de bulunan UV ışık kaynakları kullanımına yönelik bir değerlendirme yaptı.

UNESCO Dünya Işık Günü kutlamaları çerçevesinde TEPTA tarafından düzenlenen online aydınlatma tasarımı seminerlerinin bir diğer konuşmacısı 19 Mayıs Salı günü Ali Berkman oldu. Berkman, konuşmasında “Işığı Var Eden Karanlık” başlığı altında aydınlatma tasarımı alanını, Rönesans ve Barok dönemlerindeki resim sanatı, tiyatro, sahneleri ve sinema filmleri üzerinden ele aldı.

23 Mayıs Cumartesi Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleşen aydınlatma tasarımı seminerinin son konuğu NA LightStyle Aydınlatma Tasarım Ofisi kurucusu ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde, yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Nergiz Arifoğlu oldu. Arifoğlu, aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı yanı sıra; ışığın tasarlanmasının önemini anlatmak ve mesleği tanıtmak amacı ile çeşitli yayınlarda makaleler yazıyor. Arifoğlu; bu kez son çalışmalarından Galata Kulesi projesinin hikayesinin yanında mesleki deneyimlerinin aktarımı ile ışığa ilgi duyan üniversite öğrencilerine, mimar, elektrik mühendisi ve yatırımcılara seslendi.

1991 yılındaki kuruluşundan bu yana global aydınlatma üreticilerinin tasarım ve işlev bakımından öncü ürünlerini Türkiye ve yurt dışındaki projelerde temsil eden TEPTA Aydınlatma, sunduğu ürünler ile aydınlatma tasarımcılarının projeleri için etkin bir çözüm ortağı olarak rol alıyor. Bu işbirliğini kutlamak amacı ile ülkemizdeki öncü aydınlatma tasarımcıları ile bir söyleşi dizisini hayata geçiren TEPTA, bu etkinliği ile ışık ve aydınlatma alanında farkındalık sağlayarak, aydınlatma tasarımı uzmanlık alanını tanıtmayı hedefledi.

Dış mekanlar, cepheler, peyzaj tasarımı, iç mekanlar, ofisler, konutlar, kamusal alanlar, sağlık kuruluşları, eğitim kuruluşları, tarihi yapılar, sanat eserleri ve mekanları, yollar, üretim tesisleri gibi sıralanabilecek pek çok farklı yapıda ve mekanda farklı aydınlatma gereksinimleri vardır ve aydınlatma sektöründe her bir amaca uygun özelliklerde ve verimlilikte ürünler yer almaktadır. Teknik bir konu olan aydınlatma alanında doğru armatürlerin gerektiği kadar kullanımı, doğru ışık özeliklerinin belirlenerek uygulanması gibi faktörlerin yanında tasarıma göre kullanım alanında üstün seviyede vurgu noktaları da aydınlatma tasarımı ile sağlanabiliyor. Tüm bunlar ve daha fazlası, TEPTA Aydınlatma’nın online konferansları boyunca kendine tartışma zemini yaratarak; gerek tasarımcılar gerekse son kullanıcılar arasında ışık ve aydınlatma konusunda farkındalık sağladı.

Zeki Kadirbeyoğlu hakkında:

Zeki Kadirbeyoğlu, 30 yılı aşkın tecrübesi ile Türkiye'nin bilinen ilk mimari aydınlatma tasarımcılarındandır. 1988 yılında Total Aydınlatma’yı kurmuştur. Çalışmalarına, 2007 yılında kurduğu, uluslararası pek çok ödüle sahip; sadece mimari aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı alanında hizmet veren ZKLD Stüdyo ile devam etmektedir.

2018 yılında, hizmetlerini Orta Doğu Bölgesi’ndeki ortaklarına ve yeni müşterilere de ulaştırmak adına, Dubai Design District’te şube açmıştır.

Stüdyosu ile Türkiye Ulusal Aydınlatma Komitesi’nin (ATMK) ilk kurumsal üyelerinden olan Zeki Kadirbeyoğlu, kişisel olarak; IALD (International Architectural Lighting Designers) profesyonel üyesidir. 

PLDC 2013 Copanhagen, ILDC 2013 Şiraz, Designers with Light Forum 2015, Lightspace 2016 Abu Dhabi, ILDC 2017 Tahran, İstanbul Light 2018, Pecha Kucha Dubai, Abu Dhabi Cityscape 2019 ve Lighting Design Summit 2019 Dubai gibi birçok ulusal, uluslararası etkinlikte ve üniversite organizasyonunda konuşmacı olarak yer almıştır.

Bilinen başlıca projeleri; Aya Sofya Müzesi, Zorlu Center, İstanbul Emaar Square AVM, Dubai Al Fattan Kristal Kuleler-Rixos Premium, Bomontiada ve İstanbul Havalimanı - Dutyfree alanlarıdır.

Korhan Şişman hakkında:

Bilkent Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu.  Çeşitli mimari ofislere ve aydınlatma sektöründe proje tasarım departmanlarında çalıştı. Yüksek lisansını işletme yönetimi üzerine yaptı. 2008 itibari ile profesyonel hayatına kurucu ortağı olduğu Planlux çatısı altında devam ediyor.  International Association of Lighting Designers (IALD) üyesi olan Şişman, 2017 yılında Lighting Design Awards‘ın  ”40 yaş altı 40 2017‘ listesinde yer aldı. Aydınlatma sektöründe ve mimari çevrede aydınlatma tasarımı bilincinin geliştirilmesi için çeşitli eğitim organizasyonlara ve uluslararası çalışmalara katılmaktadır. Aydınlatma tasarımı yönetimi ve aydınlatma kimliği geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmıştır. Projeleri ile ilgili daha geniş bilgiye www.planlux.net adresinden ulaşılabilir. 

Ali Berkman hakkında:

Ali Berkman, 1985’te İstanbul’da doğdu. Ortaokul yıllarında babasının aydınlatma armatürleri üreten atölyesinde ışık ile tanıştı. 2008 yılında Yeditepe Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2009-2014 yılları arasında bağımsız aydınlatma tasarımı konusunda bir firmada görev aldıktan sonra 2014 yılında ONOFF Aydınlatma Tasarımı’nı kurdu. ONOFF ekibiyle birlikte Türkiye, Kazakistan, Kongo, Senegal, Katar ve Dubai’de farklı ölçek ve tipolojide 100’ün üzerinde projenin aydınlatma tasarımını üstlendi. 2017 yılında Londra’da aydınlatma tasarımı alanında düzenlenen Lighting Design Awards 40under40 ödülü kapsamında seçilen 40 kişi arasında yer aldı. Halihazırda Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi'nde Mimarlık ve İç Mimarlık Bölümü nde öğretim görevlisi olarak aydınlatma tasarımı üzerine ders vermektedir.

Nergiz Arifoğlu hakkında:

1973 Atina doğumlu.

1994 YTÜ Mimarlık Bölümü, Lisans

1998 YTÜ Mimarlık Bölümü, Yapı Fiziği Programı, Aydınlatma konulu yüksek lisans derecesi.

1996 yılından itibaren aydınlatma firmalarının proje departmanlarının başında birçok projenin tasarımını ve yürütücülüğünü üstlendi. 2006 yılında satıcı ve üretici kimliği olmaksızın, “Marka Bağımsız Aydınlatma Tasarımı” amaçlı ilk ofisin kurulmasında öncülük ederek çeşitli projeler üretti.

Kendisi “Nergiz Arifoglu LightStyle” adı altında Aydınlatma Tasarımcısı olarak mimaride ışığa dair çalışmalarına devam etmektedir.

Aydınlatma tasarımı ve danışmanlığı yanı sıra; ışığın tasarlanmasının önemini anlatmak ve mesleği tanıtmak amacı ile çeşitli yayınlarda makaleler yazıp; ışığa ilgi duyan üniversite öğrencilerine, mimar, elektrik mühendisi ve yatırımcılara seminerler vermektedir. 2014 yılından itibaren, Aydınlatma Türk Milli Komitesi’nde, yönetim kurulu üyesi olarak aktif görev almaktadır.

PROJELER
 • Dini Yapılar
 • Eğitim Yapıları
 • Endüstriyel Yapılar
 • Geçici Mekanlar
 • Kamu Yapıları
 • Kentsel Aydınlatma
 • Konutlar
 • Kültürel Yapılar
 • Ofisler
 • Oteller
 • Park ve Bahçeler
 • Perakende ve Avm
 • Sağlık Yapıları
 • Sanat Eserleri
 • Sanat Mekanları
 • Ulaşım Yapıları
 • Yeme-İçme ve Eğlence Mekanları
 • BİZE ULAŞIN
  Bizi Takip Edin
  BAŞA DÖN arrow TEPTA LIGHTING 2018
  All Rights Reserved